Olen viimased aastad olnud kimpus ärevusega. Erinevaid hingamisharjutuste tehnikaid olen küll proovinud, kuid pean tunnistama, et mitte jätkusuutlikult. Ei teagi, kas asi oli selles, et püüdsin neid teha iseseisvalt (ja tegin tõenäoliselt valesti) aga vau!- efekti ei kogenud ma kordagi. Samuti ei suutnud ma kordagi täielikult lõdvestuda.
Nüüd tõusis teema kooliga seonduvalt taas päevakorda ja otsustasin uuesti proovida. 21 päeva järjest. “Nookurat, seekord teen lõpuni,” lubasin endale ja valisn endale interneti avarustest välja harjutused, mida praktiseerida. Ehk isegi jäädavalt?

Valisin väljakutseks Monika Palmi praktilised õpetused:

Hingamisharjutus meele vaigistamiseks:
Võid seda harjutust teha 5–10 minutit või nii kaua, kuni olemine mugavaks muutub.
1. Istu sirge seljaga rätsepaasendis. Suu kergelt suletud. Suru parema käe pöidlaga kinni parema ninasõõrme pool ja hinga vasakust ninasõõrmest neljani lugedes sisse.
2. Seejärel suru vasaku käe sõrmusesõrmega kinni oma vasak ninasõõrme pool ja lase paremat ninasõõret hoidev pöial vabaks. Hinga neljani lugedes paremast ninasõõrmest aeglaselt välja.
3. Hoia vasak ninasõõre kinni ja hinga paremast ninasõõrmest neljani lugedes sisse. Nüüd sulge parema pöidlaga parem ninasõõre, lase vasak ninasõõre vabaks ning hinga vasakust ninasõõrmest neljani lugedes aeglaselt välja. Sellega on esimene hingamisring tehtud.
4. Jätka teise hingamisringiga tehes samu harjutusi viieni lugedes. Hoia hingamine pehme ja rütmiline.
5. Pikenda iga hingamisringiga sisse- ja väljahingamist ühe numbri võrra, kuni jõuad kaheksani.

Tulemus

Pean tunnistama, et algus oli üsna keeruline. Minu tavapärased hommikud ei hõlma eriti aega iseendale, vaid on täis pikitud erinevaid toimetusi-tegemisi. See oli kusjuures päris huvitav avastus, et ikka automaatselt käitun ma üsna isetult – iseenda vajadusi ei kipu kohe kuidagi esile tõstma.
Nüüd aga tuli seda teha. Esimesed päevad olid rasked. Alguses põrutasin suure hooga kõik harjutused läbi, ei osanud kuidagi rahulikuks jääda, sest pea oli algava päevaga seotud mõtteid täis ning tehtu tundus lihtsalt ajaraisk. Umbes nädala pärast tekkis esimest korda tunne, et ohhoo seekord vist esimest korda mõjuski! Kuna päris vaikuses lõdvestumine oli minu jaoks keeruline, olin võtnud kasutusele ka lõõgastava meditatiivse muusika ja läksin eraldi tuppa ning panin ukse kinni. Minu jaoks toimis kõik nii paremini ja aitas oluliselt keskendumisele kaasa. Teisel nädalal tundsin juba selgelt, et harjutused tekitasid minus tavapärasemast kergema ja rahulikuma tunde. Proovisin ka teisi harjutusi, mis polnud küll kohustulikud aga tekitasid huvi. Kolmandal nädalal tekkis korraks küll tüdimuse hetki, kuid sain käegalöömise-tundest üle.

Kokkuvõtteks võin öelda üht: tänaseks teen neid harjutusi juba vabatahtlikult ja pea iga hommik. Saan aru, et varem tegin lihtsalt selliseid harjutusi, mis polnudki mulle veel võimetekohased – valik on suur. Lleidke ja katsetage, sest kindlasti on igaühele kuskil just temale sobiv olemas. Valik on rikkalik. Hingake vaid rahulikult sisse!

Ise tunnen selgelt, et hommikud algavad nüüd teisiti ja päevas on rahutunnet ja tasakaalu rohkem. Kui juurde lisada ka sportlik aktiivsus, on minu jaoks sel kindlasti väga tuntav positiivne mõju. Olen tänulik, et sellise uue ja positiivse harjumuse enda ellu võtsin.

Lugemissoovitused:

Lihtsalt hinga” – Dan Brule
Hinga ja ela” – Monika Palm
Hinga. Lihtsad hingamisharjutused rahulikumaks ja õnnelikumaks eluks” – Jean Hall
Hingamine. Kadunud kunsti teaduslik kinnitus” – James nestor

Autor:

Mirjam Männik