Minu ületreeningu kogemus jääb aastasse 2021. Juba aasta algusest alates oli mul mitmeid võistlusi kuid ületreening tekkis peamiselt suve tiheda võistluskava tõttu. Kokku osalesin 21 võistlusel, millest 19 toimus perioodil maist augustini. Ülejäänud kahest jäi üks võistlus veebruari ja teine novembrisse. Võistlesin nii rammualadel, tõstmises, takistusjooksudel kui ka jõuradadel. Terve suve peale oli mul üks nädalavahetus, kus ma ei võistelnud aga oli ka nädal, kus mul oli kolm võistluspäeva järjest.

Sport on suur osa minu elust, armastan ennast proovile panna ja võistlused on ka hea variant nende kõrvalt sõpradega mõnusalt aega veeta. Sellest, et ma olen ületreeningus, sain aru alles suve lõpus enne viimaseid võistlusi. Tagasi vaadates mõistan, et ületreening oli tekkinud juba tunduvalt varem. Esimeseks sümptomiks oli minu puhul kindlasti pideva väsimuse tekkimine. Suve lõpuks hakkas pidev võistlemine mõjutama ka und. Uinuda oli raske ja muutus katkendlikuks.

Pidevale väsimusele lisandus hiljem ka motivatsiooni puudus. Ma tahtsin väga võistelda ja trenni teha endiselt aga ma ei teinud seda enam sellise kirega nagu varem. Kuna ma ei ole allaandja tüüpi siis otsustasin endale seatud eesmärgid ikkagi lõpule viia. Suve eelviimasel võistlusel hakkas alla andma ka keha. Keha taastumine võttis kauem aega kui tavaliselt ning põlve tekkis valu. Pulss oli treeningutel ning võisteldes tavalisest kõrgem.

Pärast viimast võistlust augustis otsustasin teha pikema treeningpausi. Lasin kehal puhata paar nädalat ilma igasuguse trennita, seejärel lisasin mõned kergemad jooksutreeningud uuesti oma nädalasse. Alles oktoobris naasesin oma tavapärase treeningrutiini juurde ja hakkasin uuesti vaikselt jõusaalis raskusi tõstma. Selleks ajaks olin uuesti paika saanud oma unerütmi ja taastunud oli ka motivatsioon. Ületreeningu kogemus õpetas kindlasti mulle veel rohkem jälgima ja kuulama oma keha ning mitte ette võtma liiga suurt treeningampsu korraga. Treeningute eesmärk peaks olema harmoonia leidmine keha ning vaimu vahel, seega väga olulisel kohal on trenningdistsipliini juures ka tasakaal.

Autor:

Anni Kurik